Jelölt 2020

Fucsovics Márton

Marci ötéves kora óta teniszezik és hamar korosztályos válogatott kerettag lett ami a szakértők figyelmét is felkeltette. 2009-ben egyéniben ezüstérmet nyert a junior Európa-bajnokságon és párosban diadalmaskodott a US Open junior versenyén. Egy évre rá, szettveszteség nélkül megnyerte a wimbledoni junior Grand-Slam egyéni versenyét és ennek köszönhetően junior világelső lett.Az utánpótlás évek nagyszerű sikerei után, az átlépés a felnőtt mezőnybe Marcinak nem sikerült zökkenőmentesen.Marci felnőtt karrierjében a 2018-as év hozta meg az áttörést. Az év első Grand Slam-én, Ausztráliában bejutott a legjobb 16 közé, a nyolcad döntőben pedig karrierje során először játszott a korábbi világelső Roger Federer ellen. A genfi ATP 250-es tornán megszerezte első ATP bajnoki címét. Ezzel sporttörténelmet írva, hiszen ő lett az első ATP250-s torna győztes magyar teniszező. A 2020-as év bármennyire kaotikus volt a sportéletben Marci eddigi karrierje mégis egyik legkiemelkedőbb idénye lett több szempontból is. Az év első Grand Slam-én a fantasztikus magyar szurkolók Melbourne-ben, az ausztrál nyílt teniszbajnokságon egészen a centerpályáig repítették, ahol a 16 között csak Roger Federer tudta megállítani. Pár héttel később, hazai közönség előtt Debrecenben pedig a belgákat legyőzve Marci csapattársaival együtt bejutott a Davis-kupa világdöntőjébe. Az év további részében csak két másik Grand Slam torna lett megrendezve:  a US Open és a Roland Garros. A US Open-en eddig Marci egyszer sem tudott továbbjutni az első körből, 2020-ban azonban egészen a legjobb 32-ig menetelt. A Roland Garroson szintén csak egy meccset tudott játszani a főtáblán az előző idényekben. Idén a nyolcaddöntőig jutott, ezzel 1984 óta ő az első magyar férfi teniszező, akinek ez sikerült. A világranglista helyezését tekintve stabilan a legmagasabban jegyzett magyar játékos.Céljai között szerepel a kvalifikáció és sikeres olimpiai szereplés Tokióban, a minél több Grand Slam és ATP tornán való győztes mérkőzés és az azokon való végső győzelem.

Nagyköveti méltatás

Takács Ákos

"Nagyon sokak számára inspiráló lehet Fucsovics Márton pályafutása. Marci egy igazi harcos, nem egyszer küzdötte már vissza magát a csúcsra, amihez nagyon komoly lelki erőre volt szüksége és úgy gondolom, hogy az idei évben nyújtott teljesítménye különösen kiemelkedő. "