Jelölt 2021

Berecz Zsombor /olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok magyar vitorlázó

“Olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok magyar vitorlázó. 12 évesen ismerkedett meg a sportággal, a Velencei-tavi Vízi Sportiskola SC-ben kezdett versenyezni. Mivel a sport óriási anyagi terheket rótt rá, egy ponton úgy döntött, hajóépítőnek áll. Szerencsére a pekingi olimpiai kvalifikáció sikerrel zárult, így sínre került a finanszírozás. Azóta tör előre megannyi nemzetközi megmérettetésen: élete első olimpiáján 29., a 2012-es londoni olimpián pedig már a 21. helyen végzett. London után hajóosztályt váltott és Finndingiben kezdett versenyezni, amely jobban passzolt közel 100 kilós testsúlyához. Később ő lett az első magyar versenyző, aki aktív olimpiai hajóosztályban tudott világbajnoki címet szerezni. 2021-ben a tokiói olimpián finn dingiben ezüstérmet szerzett. Berecz ezzel az eredménnyel a magyar vitorlássport legjobb olimpiai eredményét érte el, ezután úgy nyilatkozott, hogy ideje családjára fókuszálni, de célja, hogy a sportot a jövőben oktatóként népszerűsítse.”

Nagyköveti méltatás

Mádai Vivien

"Zsombor pályafutása lezárásaként, az olimpiai ezüstérem megszerzésével a magyar vitorlázás történetének valaha volt legjobb eredményét érte el egy olyan sportágban, amelyben dominánsan a tengerparttal rendelkező országok vitorlázói uralják a versenyeket. A jelölés oka továbbá az egész életpályája, amit ebben a sportágban véghez vitt."