Velünk történt

GOMBASZÖGI NYÁRI TÁBOR - PROGRAMADÓ ÉS PROGRAMALKOTÓ

2020. november 10.

Gombaszögön található a legnagyobb magyar szervezésű rendezvény a Felvidéken, ahova a korábbi jelöltjeinket bemutató sorozatunkban ezúttal Trellay Levente nagykövetünkkel látogattunk el és vezetőjükkel, Orosz Örssel beszélgettünk.

Tavaly Trellay Levente jelölt benneteket. Változtatott valamit az életutatokon a jelölés? Hogyan éltétek meg?

Ismertük a Highlightsot, de úgy tekintettünk rá, hogy csak magyarországi ügyekkel foglalkozik. Ezután pláne meglepődtünk, hogy még helyezést is elértünk. Elég céltudatosan tartunk a-ból b-be, aminek ez egy ragyogó momentuma. Tizenöt éve foglalkozunk a Táborral és ez az elismerés is segít a jövőbeli kiteljesedésben.

Mi történt veletek azóta, az elmúlt egy évben? Mivel foglalkoztok éppen most?
Óriási elánnal és több mint ötszáz programmal készültünk az idei fesztiválra, de sajnos a hagyományos módon idén elmaradt. Egy Gombaszög Light eseményt tartottunk, hat helyszínnel, mindösszesen két éjszakával, hogy kondiban maradjon a szervező gárda. Az így felszabadult időben azonban végre jutott energiánk olyan feladatokra, mint az értékmentés. Ide sorolható az elásott roskoványi honvéd emlékmű feltárása, egy saját egyesületi múzeum építése, amely egy középkori kolostort mutat be vagy a Bebek rezidencia parkosítása. További jó hír, hogy megnyertünk egy pályázatot, aminek keretében zipline drótkötelespályát húzunk fel. Ez egy olyan attrakció, amely által egy kicsit kiléphetünk a kultúra-közművelődés témakörből, és akár más jellegű, kalandra és túrára nyitott látogatókat is bevonzhatunk. Ez az egész régiónak hatalmas lehetőség.

A Tábor nem csak egy tábor. Ti melyik részletére vagytok a legbüszkébbek?
Ez egy mozgalom. A legjobb benne, hogy programadó és programalkotó egyaránt. Évről évre több fiatalt aktivizálhatunk általa, miközben folyamatosan befogadjuk az új, akár a kisebbektől érkező ötleteket arra vonatkozóan, hogy mibe vágjuk a fejszénket közösen.
Az én személyes kedvencem a közösségi régészeti projektünk, mivel a lelőhelyünk egy igazi kis ékszerdoboz. Minden tavasszal nyilvános ásatásokat végzünk, melyhez az ELTE és a Kassai Műszaki Egyetem is csatlakozott szakmailag. Ez egy hosszú távú munka, még bő tíz évre biztosan ellát bennünket tennivalóval, sőt, sikerélménnyel: nemrég egy 1490-es években készült besztercebányai cserépkályhát találtunk, amelyen Szent István, Szent László és Szent Imre plasztikák láthatóak. Ez egy hatalmas szenzáció volt, de minden évben értékes leletekkel bővül a kincsvadászat.

Idén még nagyobb hangsúlyt fektetünk a határontúli kezdeményezések bevonására. Esetleg ti ismertek olyan történetet, amit szívesen ajánlanátok a közönség figyelmébe?
A Pozsonyi Kifli Polgári Társulást mindenképpen kiemelném. Az Egyesület  a világhírű édességről nevezte el magát, és a több nemzetiségű Pozsony történelmi és kulturális értékeinek ápolását tűzte ki céljául.


Olvassátok el a Gombaszögi Tábort jelölő Trellay Levente interjúját is azalábbi linkre kattintva: https://www.highlightsofhungary.hu/velunk-tortent/trellay-levente