Velünk történt

HORVÁTH BOLDIZSÁR, FARM2FORK – HELYI ALAPANYAGOKKAL EGY FENNTARTHATÓBB VILÁGÉRT

2021. május 1.

Horváth Boldizsár, a Farm2Fork alapítója évek óta foglalkozik biogazdálkodással. A termelésben és a logisztikában egyaránt tapasztalattal rendelkező agrármérnök a Farm2Fork működtetése során nagy hangsúlyt fektet a környezetbarát megoldásokra és a bio alapanyagok beszerzésére. Nap mint nap azon dolgozik, hogy a magyar termelőket összekösse a top éttermekkel és a kiváló minőségű, helyi alapanyagokra nyitott lakossági megrendelőkkel. A farm-to-table elvnek megfelelően célja, hogy a szállított zöldségek és gyümölcsök minél kevesebbet utazzanak a termelés helyétől a felhasználást jelentő konyháig.

Hogyan élted meg, hogy Mádai Vivien jelöltjeként bekerültél a Highlights 55-ös listájára? Mit adott neked ez az elismerés?

Nagyon meglepődtem és emellett természetes nagyon örültem a jelölésnek, mivel ez egy gazdaságilag nehéz és stresszes időszak volt számomra és egy ilyen elismerés újra erőt ad abban, hogy érdemes ezzel foglalkozni. Számomra a visszajelzések rendkívül meghatározóak és különösen jó érzés, ha nem csak szakmai berkeken belül figyelnek fel munkásságomra.

A Farm2Fork közvetlen kapcsolatot teremt a kistermelők, az éttermek és a fogyasztók között, ezzel támogatva a hazai agráriumot és az egészséges táplálkozást.  A fenntarthatósági szempontokat szem előtt tartva, miért javasolt helyi alapanyagokat felhasználnunk a fogyasztói szinten?

Alapvető tény, hogy a távolról idehozott alapanyagoknak a fuvarozással járó szén-dioxid kibocsátás magasabb. A helyi termelőktől vásárolva rövidíted az ellátási láncot, ezáltal közvetlenül tudod támogatni a termelőt és a helyi gazdasági életet. A szezonális táplálkozásnak egyértelműen kisebb a karbonlábnyoma. Arról nem beszélve, hogy a gyümölcsök és zöldségek íze is ilyenkor a legfinomabb. Ezért próbálom újra és újra hangsúlyozni, hogy ismerjük meg, hogy mikor minek van szezonja és ennek alapján vásároljunk. Ha van lehetőségünk, akkor termeljünk magunknak!

Mi volt a fő motivációd a Farm2Fork ötleted megvalósításában? Milyen lépcsőfokokból épült fel az út, amíg az álomból kézzelfogható szolgáltatás lett?

A Corvinus Kertészettudományi Egyetemen végeztem, mint környezetgazdálkodási agrármérnök és ökológiai gazdálkodási mérnök. Ezalatt 2012-ben Angliában a biogazdálkodás gyakorlatával ismerkedtem meg egy nívós és innovatív organikus farmon. Ezen gyakorlatomon felismertem annak kiemelkedő fontosságát, hogy szezonális zöldségeket és gyümölcsöket fogyasszunk hazai termelőktől. 2017-ben egy barátommal közösen lehetőséget kaptunk, hogy egy konvencionális gazdaságot állítsunk át biogazdasággá. Ez egy remek kihívás volt, ahol még jobban beleláttam egy gazdaság folyamataiba és itt számos kísérletezésre volt lehetőségünk. Ezen időszak alatt már számos budapesti étteremmel dolgoztunk együtt, szállítva nekik a bio burgonyát. 2019-ben azonban eljöttem a gazdaságból és megalapítottam a saját cégemet, amely a Farm2Fork. A vállalkozásomat a következő értékek határozzák meg:

Milyennek látod a hazai minőségi és bio élelmiszerek piacát?

Napjainkban jelen van egyfajta gasztronómiai trend, amely egyre fontosabb a fiatal –tudatos- felnőttek körében. Ők azok, akik érdeklődnek az alapanyagok származási helye és termelési módszerük, valamint ezek környezeti hatása iránt. Ennek ellenére a szezonalitás, illetve a helyi és ökológiai alapanyagok fogyasztása, termelése még mindig nem elég népszerű téma Magyarországon. Egyelőre még nem jellemző a magas szintű helyi alapanyagok jelenléte a gasztronómiában, amelyeket használva az éttermek meg tudnák jeleníteni azok értékeit.  A covid járvány kezdete óta egyre többen nyitnak a hazai alapanyagok irányába, amelyet lelkesen fogadok. Nagy vágyam, hogy környezettudatosabban étkezzünk és vásároljunk.